Jak zamontować słupek balustrady nierdzewnej – wersja posadzkowa.
Samodzielny montaż balustrady może stanowić wyzwanie, szczególnie dla tych z Państwa, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z podobnymi czynnościami. Właśnie z myślą o tych klientach firma AVIS przygotowała poradnik dotyczący prawidłowego montażu słupka do podłoża. Zaczynamy!
Po złożeniu zamówienia, zrealizowaniu go przez naszą firmę oraz dostarczeniu przesyłki przez kuriera otrzymujecie Państwo gotowe elementy balustrady. Montaż balustrady rozpoczynamy od słupka, który stanowi element nośny całej konstrukcji. To od jego prawidłowego zamontowania zależeć będzie zarówno jej bezpieczeństwo, jak i walory estetyczne.
Na samym początku wybieramy miejsca w których rozmieszczone zostaną otrzymane elementy balustrady. Z uwagi na obszerność zagadnienia poświęcimy temu osobny wpis na blogu. W następnej kolejności, po decyzji o lokalizacji słupka, należy na podłożu zaznaczyć trzy punkty, w których zostaną umieszczone szpilki kotwione chemicznie stanowiące jego połączenie z podłożem. Następnie przystępujemy do wykonania otworów montażowych. W przypadku gdy położone zostały już warstwy wykończeniowe podłogi w postaci płytek ceramicznych otwory montażowe należy wykonywać przy pomocy wierteł diamentowych do glazury (do nabycia w naszym sklepie: https://elementybalustrad.pl/wiertlo-diamentowe-Ø140-wiercenia-glazurze-p-1981.html?sStore=64022bf9db1b5a99a7bc2b12719533f8), co pozwoli uniknąć ich uszkodzenia.
Przy wykonywaniu otworów należy pamiętać o tym, aby robić to powoli, ciągle polewając wiertło wodą. Następnie przystępujemy do wywiercenia otworu w elemencie betonowym. W tym celu należy posłużyć się wiertłem udarowym do betonu (o średnicy 12 mm), wiercąc na głębokość ok. 10 centymetrów (wiertło do nabycia w naszym sklepie: https://elementybalustrad.pl/wiertlo-udarowe-betonu-p-2267.html).
Tak przygotowany otwór należy oczyścić z brudu oraz pyłu. W tym celu należy posłużyć się szczotką do czyszczenia nawierconych otworów (dostępną tutaj: https://elementybalustrad.pl/szczotka-czyszczenia-nawierconych-otworow-fi16mm-p-1779.html),
a następnie pompką do oczyszczania otworów (do kupienia tutaj: https://elementybalustrad.pl/pompka-powietrza-fischer-oczyszczania-nawierconych-otworow-p-1777.html).
Następną czynnością, związaną z montażem słupka, jest wypełnienie wykonanego otworu montażowego żywicą polyestrową bez styrenu (dostępną tutaj: https://elementybalustrad.pl/zywica-polyestrowa-styrenu-p-1964.html). Jest to materiał szybko utwardzalny, który aplikuje się przy pomocy zwykłego wyciskacza do silikonu.
Kolejnym krokiem jest ustawienie słupka w miejscu jego montażu, w celu umieszczenia prętów gwintowanych prawostronnie M10 w przygotowanych wcześniej otworach (pręty do kupienia tutaj: https://elementybalustrad.pl/pret-gwintowany-prawostronnie-aisi-p-1834.html). Pręty sprzedawane są w odcinkach metrowych. Zwykle jeden pręt wystarczy na zakotwienie trzech słupków. Wymagane jest pocięcie go na odcinki ok. 10-cio cm.
Należy pamiętać o tym, aby umieścić na nich nakrętki zanim przełożone zostaną one przez otwory w krążku montażowym. Po umieszczeniu prętów w otworach montażowych czekamy aż zwiąże znajdująca się w nich żywica. Czas ten uzależniony jest od temperatury otoczenia i wynosi od 20 do 360 minut. W przypadku pomieszczeń wewnętrznych, w których temperatura powietrza wynosi 20°C wymagany czas wynosi 45 minut.
Następnie należy zdemontować nakrętki na prętach oraz słupek, w celu usunięcia zbędnej żywicy z gwintu pręta. Po tym kroku należy ponownie zamontować słupek, dbając o to, aby ustawiony był pionowo. Wszelkie nierówności podłoża należy niwelować przy pomocy podkładek. Po sprawdzeniu pionowości słupka za pomocą poziomnicy, należy przytwierdzić go na sztywno do podłoża (przykręcając nakrętkami). W ten właśnie sposób zakończyliśmy montaż słupka, który stanowi podstawowy element balustrady.