Balkon francuski – montaż przed ociepleniem czy po ociepleniu domu?

Balkon francuski – montaż przed ociepleniem czy po ociepleniu domu?

Balkon francuski to element architektoniczny, który różni od klasycznego balkonu brak płyty balkonowej. Został on zredukowany do drzwi balkonowych. Balkon francuski sprowadza się właściwie do balustrady mocowanej do elewacji budynku. Zabezpiecza się nim sięgające podłogi przeszklenia, znajdujące się na wyższej kondygnacji domu. Taka balustrada nie zasłania widoków sprawiając, że wnętrza pozostają otwarte na otoczenie. Zapewnia też bezpieczeństwo domownikom. Brak płyty uniemożliwia jednak przebywanie na balkonie. Konieczność wykonania tego typu konstrukcji uwarunkowana jest przepisami budowlanymi i jest obowiązkowa do odbioru końcowego budowy przez Państwową Inspekcję Nadzoru Budowlanego. Z uwagi na częste zapytania naszych klientów o kolejność prac, czyli: czy montaż balustrady przed dociepleniem budynku, czy po dociepleniu, postaramy się odpowiedzieć w poniższym poście na przykładzie naszej realizacji na Śląsku. Omawianą balustradę można kupić w sklepie AVIS: kliknij tutaj.

Zlecenie dotyczyło zabezpieczenia okna na pierwszym piętrze domu jednorodzinnego. Okno było złożone z szeregu czterech drzwi balkonowych. Po konsultacjach z inwestorem zapadła decyzja o dokonaniu montażu przed ociepleniem budynku. Na te potrzeby, pomiędzy mur a uchwyty montażowe słupków balustrady ZULU II, zainstalowaliśmy 22-centymetrowe dystanse wykonane z rury nierdzewnej Ø90 mm, stanowiące usztywnienie połączenia ściana-balkon. Długość tych rur wynikała z przyszłego ocieplenia budynku styropianem o grubości 20 cm i odpowiedniej grubości kleju, siatki oraz tynku. Tak wykonany montaż usztywnia balkon francuski i zabezpiecza go przed wgniataniem w warstwę tynku i styropianu. Efektem naszych prac było zamontowanie pięciu słupków z uchwytami do bocznego montażu oraz serii rur poziomych Ø12,0 mm.P1010137

Bardzo częstym problemem jest pominięcie mocowań balustrady francuskiej już na etapie projektowania budynku, lub zastosowanie technologii mocowań z lat 50-tych ubiegłego wieku. Brak wystarczającej wiedzy i materiałoznawstwa powoduje, że balkon francuski pojawia się w projekcie jedynie w formie nowoczesnej wizualizacji znajdującej się na okładce dokumentacji.  Zachęcamy projektantów do kontaktu z naszą firmą, prześlemy rysunki techniczne dostępnych na rynku mocowań, wyjaśnimy jak  zamocować balustradę do elewacji budynku i wykonać prawidłowo projekt.

W czasie wykonywania prac w momencie, gdy jedynym miejscem dogodnym dla montażu jest belka żelbetowa nadproża lub wieniec, trudności mogą nastręczać gęsto umieszczone pręty zbrojeniowe. Podczas wiercenia otworów w ścianie zużyciu uległo  „kilka” wierteł do metalu. Warto mieć to na uwadze planując montaż balkonu. W razie braku możliwości montażu balkonu francuskiego po wykonaniu ocieplenia zalecamy dokonanie punktowego przyspawania dystansujących rur Ø90 mm do mocowań słupka. W przeciwnym razie kolejne prace mogą być utrudnione!

Balkon francuski AVIS 768x1024_Ink_LI
Miejsce spawów.

Po zakończeniu naszych robót plac budowy został przejęty przez ekipę od ocieplenia, ta zaś postanowiła zdemontować konstrukcję, by odsłonić ścianę. Balkon został opuszczony na pasach w jednym kawałku. Niestety okazało się, że na etapie stawiania ścian przez murarzy powstały odstępstwa od pionu.  Z uwagi na konieczność wypionowania ścian, na wysokości piętra zwiększyła się grubość styropianu. W ten sposób powstały niewielkie różnice w długości rury dystansującej i grubości końcowej ocieplenia. Inwestor zdecydował się na wykończenie miejsc montażowych rozetami maskującymi ze stali nierdzewnej. Efekt końcowy  prezentuje poniższe zdjęcie. Ekipie naszych montażystów oraz ekipie od ocieplenia należą się duże brawa.

AVIS_Pilchowice_balustrada_nierdzewna_francuska_zulu2_duza

Reasumując wykonany montaż możemy stwierdzić, że montaż balustrady przed ociepleniem budynku styropianem niesie wiele zagrożeń, nieraz bardzo kosztownych w naprawie. Z naszej strony zalecamy montaż takich konstrukcji balkonowych na gotową elewację. Uważamy, że ta kolejność ułatwi pracę wszystkich ekip oraz pozwoli nam uniknąć komplikacji powstałych na etapie ratowania płaszczyzn ścian przez „ociepleniowców”.  Montaż balkonu na elewację będzie w uproszczeniu następujący:

  • Wykonanie dwóch otworów A i B wiertłem Ø10,0 w gotowej elewacji oraz wwiercenie się do muru na głębokość ok. 10 cm. Otwory oczyszczamy z pyłu specjalną pompką.
  • Przygotowujemy szpilki nierdzewne z gwintem M10 o długości 10 cm + gr. styropianu + 2 cm oraz 4 rurki nierdzewne Ø12,0 x 1,0 mm o długości = gr. styropianu
  • Wykonujemy po przekątnej do poprzedniego wiercenia dwa kolejne otwory C i D wiertłem Ø10,0, ale tylko na głębokość warstwy styropianu.
  • Aplikujemy kotwę chemiczną do wywierconych otworów A i B. Sposobem na zbyt krótkie mieszalniki do kleju jest nałożenie odpowiednio grubej rurki termokurczliwej i wydłużenie jej.
  • Wprowadzamy 2 szpilki M10 do wnętrza wcześniej przygotowanych dwóch rurek Ø12,0 x 1,0 mm oraz delikatnie wbijamy poprzez styropian do otworów A i B.
  • Kolejne dwie rurki Ø12,0 mm wbijamy do otworów C i D.
  • Po uzyskaniu odpowiedniej wytrzymałości przez kotwę chemiczną nakładamy na wystające ze ściany gwinty gotowe słupki.
  • Słupki przykręcamy nakrętkami kołpakowymi M10.

mocowanie-balkonu-francuskiego-1

Tak wykonana konstrukcja gwarantuje balustradzie odpowiednią sztywność oraz zabezpiecza miejsca montażowe przed wgniataniem się do powierzchni styropianu. Opracowany system pozwala wyeliminować rurę dystansową Ø90 mm, zastępując ją czterema dystansami z rurki Ø12 mm.  Proszę pamiętać, aby wszystkie materiały pomocnicze były wykonane ze stali nierdzewnej. Wszystkie produkty użyte w realizacji są dostępne w sklepie z elementami balustrad: http://elementybalustrad.pl/

Realizacja ta pomimo utrudnień jest kolejnym udanym zleceniem, które napawa nas dumą 😉

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Comments are closed.