Szybko o naszej stali.

Szybko o naszej stali.

Rodzaje stali nierdzewnych.

Stal nierdzewna staje się coraz bardziej popularnym materiałem konstrukcyjnym, z powodzeniem wykorzystywanym do produkcji balustrad, elementów zadaszeń oraz ogrodzeń. Ceniona jest za swoje wysokie parametry wytrzymałościowe, właściwości fizykochemiczne gwarantujące odporność na korozję oraz ciekawy, nowoczesny wygląd.

Grupę stali nierdzewnych stanowi kilkanaście gatunków, zróżnicowanych pod względem składu chemicznego. Firma AVIS – elementy balustrad skupia się na dwóch spośród nich, czyli najpopularniejszej „nierdzewce” o kodzie AISI 304 oraz drugiej w kolejności: „kwasówce” AISI 316. Dla zainteresowanych zamieszczamy tabelę ze składem chemicznym omawianych stali:

Tabela1 stal

Częstym dylematem naszych klientów jest kwestia doboru odpowiedniego gatunku stali przy zakupie balustrady nierdzewnej. Całą sprawę decyzji można uprościć, stosując się do zaleceń producentów stali i elementów z nich wykonanych, a mianowicie:

  • stal nierdzewna AISI 304 powinna być stosowana wewnątrz budynków,

  • stal kwasoodporna AISI 316 przeznaczona jest do zastosowań zewnętrznych, gdzie może mieć kontakt z wilgocią, rozrzedzonymi kwasami – czytaj: kwaśne deszcze oraz innymi zanieczyszczeniami, jak prozaiczna kwestia ptasich odchodów.

Wybór mógłby się wydawać prosty. Dlaczego jednak nie jest? Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Stal kwasoodporna jest droższa. Najprostszy przykład dowodzi, że dopłata często jest wysoka. Porównajmy ceny popularnej rury o średnicy 42,4 mm, stosowanej jako element pochwytowy i materiał na słupki. Na stronie elementybalustrad.pl czytamy:

Sprawa trochę lepiej wygląda w przypadku porównywania ze sobą całych kosztorysów balustrad nierdzewnych. Jeśli mogę użyć sformułowania uśredniona cena, wtedy całkowity koszt balustrady Sabre 290U wraz z jej montażem można skalkulować licząc:

balustrada nierdzewna AISI 304 + 45% = balustrada kwasoodporna AISI 316*

*stan na dzień 01-08-2016

Balustrada Sabre opisana jest dokładnie na stronie balustradynierdzewne.eu w zakładce „Gotowe Systemy Balustrad”.

Wyższy koszt balustrad ze stali kwasoodpornej motywuje część naszych klientów do zakupu balustrady wykonanej ze stali nierdzewnej AISI 304 nawet do zastosowań zewnętrznych. Doświadczenie podpowiada, że taka decyzja niesie za sobą pewne ryzyko. Związane jest to z ewentualną fatygą, jaką może być potrzeba usunięcia przebarwień powstałych na elementach nierdzewnych po kontakcie z rozrzedzonymi kwasami. Przykłady zamieszczamy poniżej. Pragnę zwrócić uwagę, że fotografowana balustrada nierdzewna jest wykorzystywana w budynku komercyjnym, i zarządca zapewne zbagatelizował kwestię jej czyszczenia i konserwacji.

Widoczny na zdjęciach „herbaciany” nalot można skutecznie usunąć, przy czym o własnych siłach i użyciu kilku materiałów można to zrobić dla elementów wykończonych szlifem (satyną, matem). Praktycznie niemożliwe jest to w przypadku powierzchni polerowanych, gdzie należało by użyć maszynowego przywracania efektu pierwotnego.

Stal 304 i kwaśny deszcz 3

Stal 304 i kwaśny deszcz 2

Stal 304 i kwaśny deszcz 1

Ostateczna decyzja należy do kupującego. Ze swojej strony zalecam balustrady nierdzewne ze stali AISI 304 do użytku wewnątrz budynków, a na zewnątrz te ze stali kwasoodpornej AISI 316.

W przypadku wszelkich pytań zachęcam do kontaktu z doradcami firmy AVIS. Postarają się odpowiedzieć na każde Państwa pytanie.

M.

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Comments are closed.