Szkodliwe działanie sadzy na powierzchnię balustrad nierdzewnych.

Szkodliwe działanie sadzy na powierzchnię balustrad nierdzewnych.

W ostatnim okresie odnotowano w większości polskich miast smog. Zjawisko zanieczyszczenia powietrza poza szkodliwym oddziaływaniem na organizm ludzki, również negatywne oddziałuje na powierzchnię stali nierdzewnej. Podczas wytworzenia i obróbki stali nierdzewnej, powłoce nadawana jest struktura pasywna. Technologia zabezpiecza tym, nasze balustrady przed rdzewieniem i różnego typu wykwitami.

W branży budowlanej, balustrady wykonuje się przeważnie z dwóch gatunków stali nierdzewnych:

– stal nierdzewna AISI 304 posiada właściwości nierdzewne oraz odporność na podstawowe kwasy występujące w środowisku. Dzięki atrakcyjnej cenie 90% balustrad w Polsce, jest wykonana właśnie w tym gatunku stali.

– stal kwasoodporna AISI 316 jest to stal o zwiększonej zawartości molibdenu. Pierwiastek ten uodparnia materiał na szkodliwe działanie większego wachlarza kwasów. Niestety jest to stal trudniejsza w obróbce i droższa w zakupie materiału, co w efekcie podraża koszt wytworzenia balustrady średnio o 30-40% i większość klientów decyduję się na montaż balustrady w AISI 304.

Powracając do tematu zanieczyszczeń, problem pojawia się, gdy na powierzchni balustrady nierdzewnej osadza się sadza wytworzona ze spalania śmieci lub nisko gatunkowo paliw.

balustrada w dymie

Skład chemiczny sadzy jest to istna bomba z tabliczki Mendelejewa. Pozostawienie zabrudzeń na powierzchni balustrad do tzw. ”porządków wiosennych”, może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni struktury pasywnej . Najmniej odporna okazuje się stal nierdzewna w gatunku AISI 304. Na balustradach mogą się pojawić rdzawe wykwity, które po zaniedbaniu tematu mogą być uciążliwe do usunięcia.

Proste zabiegi konserwacyjne mogą nas ustrzec przed kosztowną renowacją balustrad. Wystarczy przemyć balustrady czystą wodą, spłukać zanieczyszczenia. Po oczyszczeniu balustrady proponujemy użyć środek do konserwacji Berner, który nadaje bezbarwny filtr i zabezpiecza balustrady przed negatywnym działaniem środowiska.

Płyn do konserwacji Berner można zakupić w naszym sklepie internetowym:
Środek do czyszczenia stali nierdzewnej BERNER

Comments are closed.